Книга Ростислава Семківа “Як Читати Класиків”

Книга в бібліотеці 132 - Ростислав Семків - Як Читати Класиків

Семків, Р. Як читати класиків / Ростислав Семків. – К.: Пабулум, 2019. – 288 с.

“Класики  – це ті, кого вивчають у класі”.
Ролан Барі

Ростислав Семків наводить цей жарт як ілюстрацію скепсису шкільної програми. Проте, класикою називають визнані багатьма фахівцями твори, цінні як за світоглядом, так і за стилем. Твори, які пережили свій час та своїх творців.

Головна думка цієї книжки в тому, що Кафку не вдасться прочитати одразу. Напевне, такий досвід вже був: беремо його тексти чи Джойса, чи Пруста, чи Фолкнера, чи Вірджинію Вульф і не розуміємо, чому все тут так заплутано і нечитабельно.  Як наслідок, роздратовано лишаємо – ні, звісно, не тому, що примітивно, – тому що надто складно. Кафка та інші модерністи – це вершини літературної творчості. Тому для їх розуміння потрібно хоча б 25 – 30 років досвіду читання. Варто пройти багато більш простих текстів, далі – складніших, і лише потім взяти до рук “Замок”. І це не тому, що в нас слабке мислення – це тому, що у Кафки сильна уява.

Ростислав Семків пропонує формулу 4 + 2 + 1. За фіксований часовий період (місяць чи довше) легко прочитати 4 нескладних жанрових тексти, 2 книжки нон-фікшну та 1 класичний текст.Так ми зможемо комбінувати й перепочивати на простих текстах, постійно повертаючись до складнішого.

Автор наводить чотири правила виваженого читача:

  1. Не ставте за мету прочитати все. Просто постійно читайте.
  2. Не бійтесь відкласти книжку.  Якщо вона цікава, ви повернетеся.
  3. Покидайте слабкі книжки безжально.
  4. Не соромтесь непрочитаного – хваліться прочитаним.

Наприкінці книги – додаток “Завдання на 20 років: 200+ сильних книг”. Автор певен, що прочитати їх не стільки потрібно, скільки вартісно і радісно.

Ростислав Семків бажає: “Гарного читання нам усім. Цікавих інтриг та яскравих відчуттів й відкриттів. Нехай кожна книжка, яку читатимем, стане подією.”